October 24, 1949 (21st Parliament, 1st Session)

LIB

Mr. Blanchette: (Parliamentary Assistant to the Minister of National Defence; Chief Government Whip's assistant; Deputy Whip of the Liberal Party)

Liberal

1. Yes.
2. Yes, by naturalization.
3. Applied 29th July, 1943. Received naturalization certificate 28th February, 1944.
4. Appointed lieutenant August 1942, and employed with directorate of military intelligence. Wygard continued in intelligence work for the balance of the war, serving in Ottawa; Washington, U.S.A., and London, England. He was promoted to captain in May, 1943; to major in May, 1944, and to lieutenant colonel in August, 1945.
5. 4th March, 1947.
6. Since 12th July, 1940.
7. This department has no record of this officer having served in the armed forces of any country at war with Canada during world war I.

Topic:   QUESTIONS
Subtopic:   LIEUTENANT COLONEL A. G. WYGARD
Full View